پِل به معني کرت و نيز زميني که براي کاشتن کناره هايش را قدري بالا آوردند و فِلا به معني دشت پهناور بلند و پيل به معني بزرگ است شاخه اي از هفت لنگ بختياري،اسيوند است که يکي از شعبات آن پِل است احتمالا تا اواخر دوران ساساني اين مکان پلارت ناميده مي شده است.
Pa به معني حراست کردن است."پادن" و "پاي" بازمانده هاي padan و pay پارسي ميانه ي زردتشتي است و آن دو از ريشه ي (pa(y گرفته شده اند پس در حقيقت کلمه ي پلارت همان "پان آرت" يا "پا آرت" است که به معناي نگهبان ايزد ارت است.اُرت از واژه ي Artha اوستايي وart و ard پهلوي به معناي "مقدس" و نام يکي از ايزدان در آيين زردتشتي است از طرف ديگر در اين دين دو ايزد به نام هاي "پارندي" و "واَرت" از ياران مهر به شمار مي روند . در اوستا اَرد به گونه ي اَشي با صفت ونگوهي آمده و از ايزدان مورد توجه و قديم زردتشتي است و در کتيبه هاي هخامنشي نيز به ايزد اَرت بسيار توجه شده است. اَرت يا اَشي به معني ثروت و خواسته و نعمت است. نام يکي از روستا هاي لنجان نيز پلارت مي باشد و پيش از نام برخي ايرانيان "اَرت" است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن 1387ساعت 18:49  توسط محمد عموشاهی  | 

 

 عرض تسلیت بابت اربعین سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع)

آیت الله حاج شیخ محمد حسن باقریان

ایشان فرزند مرحوم نجفعلی بوده  و  در سال 1305 شمسی در سده متولد شد. تحصیلات علوم دینی را از حوزه ی علمیه اصفهان شروع نمودند و مدتی نیز مدیر و مدرس مدرسه ی علمیه ی مشکوة بودند. سپس راهی حوزه ی علمیه ی قم برای کسب مدارج علمی و کمالات انسانی شدند و فقه و اصول و کلام و فلسفه و سایر علوم رایج در حوزه را نزد اساتید بزرگوارحوزه و مراجع عالی قدر و آیات عظام محقق داماد،امام خمینی،اراکی،گلپایگانی ، نجفی و مرعشی ، فرا گرفته  و به درجه ی اجتهاد نائل شدند. سالها سطوح عالیه ی فقه و اصول و کلام را تدریس می نمود و ایامی که در زادگاهش محله ی کهندژ به سر می برد به امامه ی جماعت و ارشاد مردم مشغول بود. سرانجام پس از یک عمر صداقت و پاکی در تاریخ 1/9/70 به لقاء الله پیوست. از این ایشان چندین جلد کتاب و جزوه و مقاله به یادگار مانده است . ایشان در مدت عمر خود به کشاورزی نیز مشغول بوده اند و مردی زحمتکش ، بی ریا ، مردم دوست و یتیم نواز بودند .

روحش شاد و یادش گرامی

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1387ساعت 16:56  توسط ناصر  | 

                                           
با اعلام فیلم‌های برتر جشنواره برلین، اصغر فرهادی کارگردان خمینی شهری فیلم "درباره الی" برنده خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی در این جشنواره شد. پیش از این "درباره الی" علی‌رغم نامزد شدن برای بسیاری از سیمرغ‌های جشنواره فجر تنها برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین صدابرداری شده بود.همچنین تماشاگران فیلم‌های جشنواره نیز این فیلم را به همراه فیلم "بی‌پولی" شایسته دریافت سیمرغ بهترین فیلم اعلام کرده بودند.
مراسم اهدای خرس‌های طلایی و نقره‌ای بیست و نهمین جشنواره فیلم برلین عصر دیروز در کاخ برلیناله در شهر برلین برگزار شد.
جایزه بهترین فیلم جشنواره برلین، خرس طلایی برای اولین بار به فیلم محصول پرو "شیر اندوه" ساخته کلودیا لوسا کارگردان پرویی 32 ساله اختصاص یافت.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387ساعت 15:28  توسط امیر  | 

مسجد المهدی یا گلوله یکی از مساجد پر رونق شهر است که به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این مطلب این مسجد را معرفی کنیم.

تاریخ تاسیس  این مسجد بر میگردد به ۱۳۶۷هجری شمسی  .زمین این مسجد از حاج حسن شریف بوده ، ایشان این زمین را برای ساخت مسجد وقف نموده است . خو د ایشان شروع به ساختن بنای مسجد نموده  و  بعد از چندین سال به علت فرسوده شدن تخریب شده  و توسط مردم دوباره باسازی شده است. نقل است که حاج حسن شریف به خاطر نداشتن فرزند تصمیم گرفته است که این  مسجد را بنا کند تا خداوند فرزندی به ایشان عنایت کند و همچنین مردم نمازگزار او را دعا کنند. اولین نمازگزاران مسجد عبارت هستند از حاج میرزا صادق و همچنین حاج میرزا ابوالقاسم                                                                                           

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 12:30  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  | 

غرفه بهزیستی شهرستان خمینی شهر (سده) در نمایشگاه سیمرغ انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت های خود ارائه کرده بود. هرچند انتظار می رفت که این گزارش با توجه به نام نمایشگاه، فعالیت سی ساله را شامل شود ولی در گزارشی که به مردم ارائه می شد، عملکرد بهزیستی شهرستان خمینی شهر (سده) در دولت نهم بررسی شده بود.

به هرحال نفس کار و ارائه گزارش جهت ارائه به افکار عمومی، اقدام مثبتی است که بهزیستی سده، آن را انجام داده است. در این پست سعی می کنیم مختصری از این گزارش را خدمت مردم عزیز ارائه دهیم.

 

دفاتر بهزیستی شهرستان خمینی شهر

 

دفتر کاهش طلاق

هدف: مداخله به منظور کاهش طلاق، بررسی صلاحیت والدین برای سرپرستی فرزندان طلاق، کمک به قضات دادگاههای خانواده، کاهش استرس ها و تنش های پس از طلاق.

سیمرغ انقلاب در شهرستان خمینی شهر

لطفا ادامه مطلب را ببینید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم بهمن 1387ساعت 13:11  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  | 

ناودان های غیر اصولی

درست است وسط کوچه !!! مطمئنم بارها و بارها برای همه شما اتفاق افتاده که در یک روز بارانی یا پس از یک روز برفی وسط کوچه و پیاده رو یک دفعه احساس خیس شدن کرده اید. اتفاقی که برای خود من چندین بار رخ داده ؛و این چیزی نیست جز ناودانهای سر به فلک کشیده خانه ها و مغازه های شهرمان که همچون آبشاری بر سر  عابران فرو می ریزند.

بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 17:49  توسط مجتبی رحیمی  | 

چند روزی است که در سرتاسر شهر بنرها و پارچه هایی نصب شده که از وجود نمایشگاهی به نام سیمرغ انقلاب اسلامی خبر می دهد .
به همین دلیل تصمیم گرفتیم که یک توضیح کلی در مورد این نمایشگاه بدهیم و در آینده ، مفصل تر به این امر بپردازیم
مکان:مصلی نماز جمعه
ساعت فعالیت:15 الی 21

     نمایشگاه سیمرغ انقلاب


این نمایشگاه تا تاریخ 25 بهمن ماه  دایر است و به دستاوردهای 30 ساله انقلاب در شهرستان خمینی شهر می پردازد. شرکت ها و ارگان هایی در این نمایشگاه شرکت کرده اند که از جمله آنها می توان به: آموزش و پرورش - جهاد کشاورزی - نیروی انتظامی - شهرداری ها - بنیاد شهید و.. اشاره کرد. البته کاستی های در این نمایشگاه به چشم می خورد که یکی از آنها این است که اکثر غرفه ها دستاوردهای خود را به صورت بروشور در اختیار ندارند و فقط می توان دستاوردها را در خود غرفه ها مشاهده کرد. ولی در کل ، نمایشگاه جذاب و خوبی است .در آینده به طور مفصل تری به این مسئله خواهیم پرداخت.
یک نمایشگاه کتاب در کتابخانه الغدیر و یک نمایشگاه کتاب نیز در سالن زیرین سینما فرهنگ دایر است که بازدید از این نمایشگاه ها نیز خالی از لطف نیست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 12:41  توسط ناصر  | 

امشب به همراه دو نفر از نویسندگان سایت سده تصمیم گرفتیم که به نمایشگاه عرضه مستقیم کالا و خدمات که جنب سالن مادر دایر شده است سری بزنیم.

در ابتدای امر به نظر می رسید که کار جالبی انجام شده است و حضور پرشور مردم نوید نمایشگاه کم نظیری را می داد اما وقتی از نمایشگاه بازدید کردیم متوجه شدیم که واقعیت چنین نیست.

مردم نیز پس از پنج شش دقیقه خسته و ناراضی نمایشگاه را ترک می کردند.

ایرادات این نمایشگاه  خیلی زیاد بود ولی مهمترین ایرادات به شرح زیر است:

  1. همانطور که در عکس هم مشاهده می کنید نوشته شده: اولین نمایشگاه عرضه کالا و خدمات! همگان می دانند که این نمایشگاه اولین نمایشگاه نیست و چندین نمایشگاه مشابه در سده برپا شده است. بهتر است با مردم رو راست باشیم و بخاطر منافع شخصی تاریخ را تحریف نکنیم.
    این همه ایراد، چرا؟
  2. صدای بلندگوی نمایشگاه مناسب نبود و موجبات آزار و اذیت همسایه ها را فراهم آورده بود. ضمن اینکه مطالبی که پخش می شد نوعی سوء استفاده از اعتقادات مذهبی مردم در جهت فروش کالا ها به نظر می رسید.
  3. اغلب کالاهای عرضه شده، کالاهایی بودند که براحتی و با قیمتی مناسب در سطح شهر قابل دسترسی بودند. به عنوان مثال عروسک و برنج و لباس های معمولی چیزهایی نیست که بتوان با آن ها مردم را سرگرم کرد، شاید بهتر است بگویم اصلا مردم به دنبال سرگرمی نیستند، مردم در چنین نمایشگاههایی  به دنبال کالاهای ناب با قیمت مناسب می گردند.
  4. چیزی که از همه مهمتر است، عدم برنامه ریزی مناسب مسئولین برگزار کننده این نمایشگاه می باشد که خواهشمندیم مسئولین محترم شهرداری که چنین مجوزهایی را صادر می کنند، این نکته را دقیق تر مطالعه کنند و مدنظر قرار دهند. اینجا خمینی شهر است، با فرهنگ و آداب و رسوم و عقاید محکم مذهبی خاص خودش. ولی ظاهرا برگزارکنندگان و طراحان این نمایشگاه، به عمد یا سهو، طوری برنامه ریزی کرده بودند تا مردم مجبور باشند از راهروهای باریک عبور کنند. تصور کنید، در یک راهرو تنگ، اجتماعی از زن و مردهایی که برای حرکت باید به سختی به کنار دستی خود تنه بزنند، او را کنار بزنند تا بتوانند به سمت جلو حرکت کنند. مساله جالبتر اینکه مسئولین نمایشگاه با علم به این ایرادات نمایشگاه و با استناد به خصوصی بودن نمایشگاه، حتی اجازه عکسبرداری از این صحنه های زننده و ناراحت کننده را به ما نمی دادند.

و سوال ما از مسئولین ذیربط فقط در یک کلمه خلاصه می شود، چرا؟

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم بهمن 1387ساعت 21:52  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  | 

با سلام خدمت مردم شهید پرور شهرستان خمینی شهر

در ظل توجهات حضرت بقیه الله اعظم سازمان امور ایثارگران شهرستان اقدام به انتشار جدول زیر که مربوط به مزار شهدا میباشد نموده است که بنده مناسب دیدم با توجه به اینکه احتمالا همشهریان گرامی در خوردو ی خود با سرعت زیادی از این بنر واقع در میدان 22 بهمن عبور کرده و موفق به مشاهده ی کامل آن نشده اند آنرا در سایت بزرگ سده به نمایش بگذارم.

البته لازم به ذکر است که به دلیل اینکه فضای سایت کوچک بوده است بنده آدرس های مزارها را به صورت نوشتاری ساده ثبت کرده ام.

 

ردیف

نام مزار

تعداد شهدا

1

سید محمد

583

2

دهنو

153

3

مصطفویه

130

4

درب سید

127

5

کوشک

93

6

آدریان

87

7

اصغر آباد

74

8

اندآن

56

9

هرستان

47

10

جوی آباد

30

11

امام محمد باقر

18

12

قلعه امیریه

10

13

باجی

8

14

تیرانچی

7

15

پلارت

7

16

امین آباد

6

17

گاردر

3

 

جهت مشاهده ی آدرس مزارها بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم بهمن 1387ساعت 14:44  توسط امیر حسین خادمی  | 

مردم  قهرمان پرور سده، امسال نیز پرشورتر از سنوات گذشته در راهپیمایی 22 بهمن شرکت نمودند تا امسال نیز وفاداری خود را نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران نشان دهند.

این مردم شهیدپرور نشان دادند که تحت هیچ شرایطی دست از انقلاب خود نمی کشند و همواره حامی انقلاب اسلامی بوده و هستند.

حضور پرشور و شعور مردم خمینی شهر در راهپیمایی 22 بهمن 1387


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم بهمن 1387ساعت 11:54  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  | 

36-در قديم وقتي بچه اي متولد مي شد او را در يک تشت پر از آب گرم گذاشته و چند قطعه ذغال در آن مي انداختند تا بچه از شر ارواح در امان باشد
37- مگه علف خرس است
38-شاخ و شونه کشيدن
39-ريش و قيچي هر دو دست شماست
40-سر پيري معرکه گيري
41-بعد از هر خميازه بايد دست ها را به سينه زد
42-گدا به گدا رحمت به خدا
43-ملاقه ته ديگ خورده
44-يه سوزن به خودت بزن يه جوال دوز* به مردم
45-زن نداري غم نداري
46-اگر جغد روي ديوار خانه اي بنشيند آن خانه خرابه و ويران مي شود
47-اگر روي زمين آب داغ بريزيم ، جن ها سراغ آدم مي آيند و بايد صلوات فرستاد تا آدم را اذيت نکنند
48-اگر پا روي دم سگ نگذاري پاچه ات را نمي گيرد
49-گوشت زير دندان
50-تا تنور داغ است نان را بچسبان
51-تو که بيل زني يکي هم به خودت بزن
52-قانون به ما سبق حکم نکند
53-اول چاله را بکن ، بعد منار را بدزد
54-علاج واقعه پيش از وقوع بايد کرد
55-فضولي را بردند جهنم گفت هيزمش تر است
56-هر کس روز عيد غدير کار کند دجار بيماري مي شود
57-سالي که نکوست از بهارش پيداست   ماستي که ترش است از تغارش* پيداست
58-کار به کار دان سپاريد
59-مردي که رسيد به شصت ، بايد پهلويش نشست
60-کاچي به از هيچي
61-يکي را توي ده راه نمي دادند سراغ خانه کد خدا را مي گرفت
62-حرف ، حرف مي آورد
63-اگر کلاغ بزرگي قارقار کند مهمان مي آيد
64-اگر ديديد گربه اي روي ديوار خانه ، دست وصورت خود را با ليس زدن پاک مي کند مهمان خواهد آمد
65-گر نگهدار من آن است که من مي دانم شيشه را در بغل سنگ نگه مي دارد
66- هر وقت گفتم علم ، تو بگو منم
67-جواب سلام ، عليک است
68-آب را گل آلود مي کند تا ماهي بگيرد
69-عرب در بيابان ملخ مي خورد ، سگ اصفهان آب يخ مي خورد
70-آب در زير کاه
واژه نامه
1-جوال دوز=سوزن بزرگ
2-تغار=کاسه سفالي مخصوص درست کردن ماست
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387ساعت 11:1  توسط محمد عموشاهی  | 

 

توصیف هر یک از شاعران شهرمان ، از هر کدام از محله ها ، برای مردم  جذاب و دوست داشتنی است از این نظر که شاعرانی داریم  از دل سده و  از سطح سواد پایین یا بیسواد تا شاعرانی عالی رتبه  مطرح تا حد کشوری  با گویشهای شیرین  محلی که تاثیر گذاری کلام خود را به هنر شعر مزین می کنند و این آمیختگی و پیوستگی  بارزترین دلیل صراحت بیان و هنرشعر در سده است .

با این ویژگی شاعر مورد نظر ما علاوه برسروده های خود، به شعرهای محلی با گویش (ورنوسفادرانی ) نیز پرداخته است و از این نظر سروده های محلی وی را باید نمونه ای از زبان کهن سده برای آشنایی نسل جوان با گویش های محلی دانست.

اصغر حاج حیدری معروف به (خاسته) شاعر مردمی شهرمان ؛ در شب یلدای سال 1342در خمینی شهر متولد شد . او نوجوانی را همراه با پدر به شغل دوره گری مشغول بود و جوانی را با کارگری امرار معاش می نمود .

در سال 1357 به استخدام اداره آموزش و پرورش در آمد که این موجب شد در شعرش شور و نشاط با سوز و گداز تلفیق گردد تا یتواند ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار کند .

 بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 0:36  توسط ریحانه  | 

 

سید محمد باقر درچه ای

 

سید مهدی بن سید مرتضی بن احمد درچه ای از معاریف علمای متاخر اصفهان به شمار می رفت فقیهی بزرگ بود و علم اصول را نیکو می دانست و به زیور عدالت و تقوا آراسته بود. قبل از ظهر ها در مسجد نو بازار اصفهان به تدریس فقه و اصول اشتغال داشت . محفل درس او پر بود از بزرگانی چون محمد حسن میردامادی ،محمد حسن سدهی ، محمد موسوی،سید محمد علی رضوی و ابراهیم خوزانی و امثال این بزرگان

 وی پیوسته مورد وثوق تمام طبقات اصفهان و توابع سامان قرار داشت و مسائل فقهی را به او مراجعت می دادند. حجره ای داشت در مدرسه نیم آورد بازار که اکثر بجز روزهای تعطیل را در آن حجره به سر می برد. هیچگاه در اصفهان خانه تهیه نکرد و با کمال قناعت و زهد زندگی می کرد. وفات او صبح روز جمعه دهم ربیع الاول سال 1364 قمری در درچه اتفاق افتاد . جنازه ی این عالم بزرگوار با تجلیل هر چه تمام تر تشییع شد و در تخت فولاد اصفهان تکیه کازرونی و در جنوب تکیه ی میر مدفون شد. چند روز در اصفهان در سوگواری او ، اقامه ی عزا شد براستی او مرد علم و تقوا و فضیلت بود و در اوخر عمرش مجتهد اعلم و جامع الشرائط اصفهان محسوب می گردید.

ایشان تالیفاتی نیز دارند که به شرح ذیل است:

اربعین در احوال حضرت حجت (عج) به نام کفایت المهدی

اعلام المحبین در رد صوفیه

ریاض المومنین

زاد العقبی

کتاب در نقد ابومسلم خراسانی

یک دوره فقه و اصول در شانزده مجلد

حاشیه بر متاجر

حاشیه بر مناسک

رساله در جبر و تعویض

حواشی بر رسائل علمیه

حاشیه بر اصول دین

آقا سید محمد باقر از اکابر علماء و مجتهدین و اعاظم و فقهاء و مدرسین بود و وفات او در حمام درچه بر اثر سکته رخ داد. عمده تحصیلات ایشان در اصفهان و نزد آقا میرزا محمد باقر چهار سوقی بود و در نجف نزد آقا میرزا محمد حسن شیرازی و حاج میرزا الله رشتی و کوه کمری بود . پس از فوت مرحوم اقای صدر مرجع تقلید مردم اصفهان و بلکه ایران گردیده بود. حوزه درس او در هر جهت ممتاز و عالی بود و از همه ایران در جلسات درس ایشان حضور پیدا می کردند . از شاگردان برجسته ایشان می توان به حاج آقا حسین بروجردی رحمة الله علیه اشاره کرد.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن 1387ساعت 23:18  توسط ناصر  | 

امروز صبح بعد از نماز صبح مردم محله فتح آباد خوزان  در همایش پیاده روی خانوادگی دهه فجر شرکت کردند.

این همایش به مناسبت ایام الله دهه فجر برگزار شد.

برگزار کننده ی این همایش پیاده روی پایگاه بسیج شهید مطهری بود.

لازم به ذکر است که مردم ورزش دوست این محله با شور و اشتیاق فراوان همراه با خانواده های خویش در این همایش پیاده روی شرکت نموده و جمعیت زیادی را تشکیل دادند.

و در ضمن باید از نیروی انتظامی شهرستان نیز تشکر و قدردانی کرد که در جهت ایجاد امنیت همکاری لازم را به عمل آوردند.

www.sede.ir

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم بهمن 1387ساعت 9:22  توسط امیر حسین خادمی  | 

به نام خدا

پس از عرض سلام و خسته نباشید باید عرض کنم که بنده قصد دارم که در جهت شناخت مساجد شهرستان قدمی بردارم و از اکنون در هر قسمت به معرفی یکی از مساجد شهرستان بپردازم ( البته مساجدی که بتوانم اطلاعات و تصاویر کافی را بدست آورم ) و در اولین قسمت از

مسجد حضرت ابوالفضل(ع) محله ی خوزان

خلاصه و چکیده ی تاریخچه مسجد

مکان : خمینی شهر _ خیابان سردار ابراهیمی ( 16 متری ) _ مسجد حضرت ابوالفضل

نمازهای جماعت : نماز ظهر _ نماز عصر _ نماز مغرب _ نماز ائشا

امام جماعت : حضرت حجت الاسلام محمد خالقی

هیئت امنا: محمد خالقی _ قدیر علی صالحی _ قربانعلی کیانی _ دکتر علی اکبر جنگجو_ولی الله صالحی _ محمدرضا خادمی

تاریخ تاسیس:1359

مساحت زیر بنا:1200 متر مربع

برنامه های ویژه : برگزاری دعای ندبه صبح روز جمعه_ برگزاری مراسم زیارت عاشورا شب جمعه_ برگزاری کلاس آموزش قرآن شب دوشنبه _برگزاری برنامه های ویژه به مناسبت ولادت و وفات چهارده معصوم

توضیحات متمم: مسجد فاقد گنبد میباشد_ دارای مجموعه فرهنگی و کتابخانه در طبقه دوم مسجد_ قسمتی از مسجد جهت فعالیت نیرو های مقاومت بسیج به بسیج شهید مطهری واگذار شده است_پایان ساخت شبستان در سال 1386

جهت مشاهده ی متن کامل تاریخچه و تصاویری از مسجد بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 21:18  توسط امیر حسین خادمی  | 

ردیف شماره دفتر

آدرس

شماره تلفن شماره فکس مسئول دفتر
۱ ۵۲۴۳۰ خ امام شمالی،۱۰۰متر بالاتر از مخابرات ۳۲۲۴۵۵۸ ۳۲۲۶۵۵۸ حمید رفیعی
۲ ۵۲۴۰۸ خ شریعتی جنوبی نبش پاساژ الزهرا ۳۳۱۳۰۳۰ ۳۲۳۳۷۷۰ سعید تمنایی
۳ ۵۲۵۳۱ خ شریعتی شمالی بین بانک صادرات و کارواش ۳۲۱۱۱۱۹ ۳۲۱۰۵۰۶ سلمان صرامی
۴ ۵۲۵۳۲ بلوار اشرفی ،ایستگاه شیشه بری ،طبقه همکف ۳۲۵۱۳۰۶ ۳۲۵۹۱۲۲ رضا امانی
۵ 52533 بلوار شهید منتظری ، بعد از میدان امام حسین 3210820 3226433 محسن صفاری
۶ 52536 شهرک منظریه ، خ دانشجو ، جنب قرض الحسنه الزهرا 3249293 3242508 شرکت ارتباطات جهانی منظریه
۷ 52537 سه راهی آتشگاه ، مجتمع تجاری زیتون 3313111 3236638 محمود هاشمی
۸ 52538 بلوار امیر کبیر ، جنب بانک صادرات ، ک شهید محبی 3314333 3230682 محمد رضا جعفری

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 19:42  توسط ناصر  | 

از قريه ي ورنوسفادران بود که جزء بزرگترين شاعران دوره صفوي بشمار ميرفت بطوري که ملا محمد شريف که از مخصوصان او بود فراغ او را اين چنين بيان مي کند (گنج علم از کيسه دنيا برفت .عبدالحق در1063 از دنيا رفت)او در کمال وحالت معنوي بود و به هنر موسيقي هم علاقه زيادي داشته است
چند بيت شعر از اين شاعر
چه زيان غمزه ترا چو زني           تيغ بر زخم جان بي تابي
هيچ از بحر کم نمي گردد            گر خورد تشنه ي دمي آبي
پي بازيچه طفل همت من           گذارد نه فلک را در فلاخن
لب لعل ترا چه زيان از غبار خط     مور از کوثر آب خورد کم نمي شود
 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 14:29  توسط امیر  | 

 به نام خداوند زیبایی ها

تا دو، سه  دهه شغل اصلی مردم خمینی شهر کشاورزی و دامداری بوده است. باغستان های بزرگ و بهم پیوسته شهر، علاوه بر برکات مالی، در تلطیف هوای شهر نیز نقش زیادی داشته و دارند.  

اما متاسفانه چندیست که در خمینی شهر با تخریب باغها و تغییر کاربری اراضی مواجه شده ایم.

شاید عمده ترین دلیل آن می تواند کمبود زمین جهت ساخت و ساز در خمینی شهر باشد که مردم مجبور می شوند برای ساخت منازل خود باغها را خراب کرده و آن را به خانه تبدیل کنند.

دومین دلیل آن احداث جاده در بین باغ ها می باشد که مقدار انبوهی از باغات شهر را ویران یا به مرز نابودی نزدیک کرده است. در این رابطه می توان به خیابان باغبان اشاره کرد.

         

درب یکی ازهمین باغهاwww.sede.ir

به این ترتیب طبیعت زیبای شهرمان در حال نابودی می باشد و هیچ اقدامی از کسی صورت نگرفته است.

دیری نمی گذرد که نسل بعد از ما شاهد شهری پر از دود ودم  می باشند و دیگر خبری از این مناظر زیبا نیست.

موضوعی که بیش از همه تکان دهنده است محصولات بی نظیر یا کم نظیری است که از این باغات به عمل می آید. در این باغ ها میوه هایی هستند که شاید در کمتر شهری یافت شوند و یا اصلا نباشد از جمله این میوه های معروف شهرستان خمینی شهر میتوان به سیبری ، گونجونی و گلابی اشاره نمود.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 17:1  توسط غزل  | 

امام روح الله: انقلاب ما انفجار نور بود

با تبریک دهه فجر به همه همشهریان عزیز و عاشقان حق و حقیقت

مطمئنم که در این چند روز حسابی از دهه فجر و ورود امام و شاه ملعون و تظاهرات های گسترده مردم شنیده اید و خیلی مایل نیستید که ما هم حرف های تکراری بزنیم . اما مطمئن باشید که مطالب این پست تکراری نیست و حتی بسیار جالب است. قبل از پرداختن به موضوع اصلی، یک نکته را باید بگوییم که ما مردم خمینی شهر برای به ثمر رسیدن این انقلاب فریادها زده ایم  و خون ها داده ایم . و اما همین مردم انقلابی و متدین خمینی شهرقاطعانه از مسئولین میخواهند که از یاد نبرند که شعار این انقلاب "استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی" است. ما در حالی که استقلال خود را حفظ می کنیم باید آزادی را نیز به مردم خود هدیه کنیم و اسلام را نیز در لحظه لحظه زندگی خود وارد کنیم و از یاد خداوند غافل نشویم .

اما دیار قهرمان پرور سده در ایام انقلاب مانند همیشه حماسه آفرین بوده است و جوانان این شهر برای سرنگونی ظلم و بی عدالتی به خاک و خون کشیده شده اند و موید این نظر 12 شهید گلگون کفن دوره انقلاب است.اسامی شهدا  به شرح زیر است:

درود بر امام و شهدا

نام شهید تاریخ شهادت محل شهادت
عبدالرضا ایاری 28/5/57 سینما رکس آبادان
سید محمود ابطحی  28/8/57 مسجد مصلای
محمد رضا ولی یاری 28/5/57 سینما رکس آبادان
ناصر یحیایی فروشانی 20/8/57 خیابان امام خمینی
عباسعلی نوری 20/8/57  خیابان 22 بهمن
غلامرضا کوهی ورنوسفادرانی 26/9/57 خمینی شهر
علی فرهادی 21/9/57 خمینی شهر
ابوالقاسم عمومی خوزانی 25/8/57 خیابان شریعتی
محمد کاظم عرب  22/9/57  خیابان امام
مصطفی رجایی 1/8/57   درب منزل
محمد صادق حقانیت 25/5/57  خیابان امام شمالی
محمد علی جلالی  25/8/57  خیابان 17 شهریور

السلام علی اصحاب الحسین

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم بهمن 1387ساعت 0:18  توسط ناصر  | 

اگر هم اکنون نماینده شهر را ملاقات  کنید، اولین و مهمترین سوالی که از ایشان می پرسید چیست؟

اکنون اگر فرماندار خمینی شهر را ببینید چه می پرسید؟

وب سایت سده این موقعیت طلایی را برای شما همشهریان عزیز فراهم آورده است تا سوالاتتان را با ایشان در میان گذاشته و پاسخشان را خدمت شما ارائه نماید.

بنابراین از همشهریان گرامی تقاضا داریم که سوالات خود را با ذکر مسئول مورد خطاب خود، در قسمت نظرات بیان نمایند.

طبق هماهنگی های انجام شده در مجمع نویسندگان وب سایت سده، پس از گزینش سوالات مناسب، این سوالات طی مصاحبه های اختصاصی، حضور مسئولین محترم ارائه خواهد شد. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1387ساعت 17:16  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  | 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد انجام کاری را داشته باشید ولی اطلاعاتتان درباره آن کار کامل نباشد. در این گونه مواقع چه می کنید؟

طبیعتا مشورت با یک متخصص، یکی از بهترین راههای ممکن است، ولی این که این مشاور چه کسی باشد، بستگی به طرز تفکر شما دارد. ممکن است ابتدا از آشنایان و اقوام شروع کنید و سپس به سراغ دوستان و سرانجام به سراغ دیگران بروید.

اکنون اگر در شهر غریبی باشید چه می کنید؟ در شرایط مساوی، بین یک همشهری و یک غریبه کدام یک را ترجیح می دهید؟

با خود اندیشیدم که اگر یک لیستی از نخبگان شهر در اختیار داشته باشیم چقدر کارمان راحت تر می شود. مثلا کسی که می خواهد رشته دانشگاهی x را انتخاب کند، تنها کافیست در این لیست جستجو کرده و همشهری نخبه مورد نظرش را که دکترای رشته x را دارد پیدا کند و در کمترین زمان ممکن، دلسوزانه ترین  مشورت ممکن را بطور مجانی از یک همشهری دریافت کند.

یا به عنوان مثال دیگر، کسی که می خواهد وارد شغل y شود، ابتدا با همشهری نخبه خود که سالهاست در حرفه y می باشد مشورت کند.

نیک می دانم که عملی کردن این ایده، کاری سخت و طاقت فرساست و نیاز به پشتکار فراوان دارد اما ثمره ای که این ایده می تواند داشته باشد ارزش چنین زحمتی را دارد.

 

جهت مشاهده تعریف نخبه اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده لیست ابتدایی نخبگان سده اینجا کلیک کنید.

 

لطفا ضمن بازدید از لیست جامع نخبگان سده، ما را در تکمیل این لیست یاری دهید*****برای این منظور تنها کافیست تعریف نخبه را مطالعه نموده و نگاهی به اطرافیان خود بیفکنید، خواهید دید که سده پر از افراد نخبه است*****اکنون اطلاعات خواسته شده را در قسمت نظرات وارد نمایید*****باتشکر فراوان
 
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1387ساعت 8:36  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  | 

قابل توجه دانشجویان سده ای
مجمع دانش پژوهان جوان (دانشجویان و دانش آموختگان)، جلسه ای را ترتیب داده که این بار در نوع خود با ارزش و کم نظیر است. جلسه بحث و گفتمان با موضوع "بررسی مشکلات و معضلات شهر" با حضور مهندس پور کاظم شهردار محترم شهرستان خمینی شهر. البته باید متذکر شویم که این جلسه مخصوص دانشجویان خمینی شهری است . در اطلاعیه ای که منتشر شده بود به وجود تریبون آزاد نیز اشاره شده. کلیه عزیزانی که قصد دارند در این جلسه شرکت کنند می توانند پنج شنبه 10 بهمن ساعت 18:15 به آدرس خمینی شهر-چهار راه شریعتی-خیابان 17شهریور-فرهنگسرای بعثت مراجعه نمایند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم بهمن 1387ساعت 12:53  توسط ناصر  | 

آنچه در مورد معرفی نعیم سدهی می خوانید گرفته شده از سایت فرهنگسرا می باشد. ولی شعر بهاریه نعیم از کاست یکی از خوانندگان گرفته شده است.

محمد، فرزند حاجي عبدالکريم متخلص به "نعيم"، معروف به ميرزا نعيم سدهي، در نيمه شعبان سال 1272 ه.ق. در قريه فروشان از قراي ثلثه سده ماربين اصفهان متولد شد و مقدمات فارسي و عربي را همانجا فرا گرفت. نعيم از ابتداي جواني شعر مي گفت و با دو برادر شاعر به نام نير و سينا، که در قريه فروشان به عرصه رسيده بودند، معاشرت داشت. اين سه تن گفته هاي همديگر را جرح و تعديل و انتقاد مي کردند. نعيم در سال 1298 ه.ق. بهائي شد و به تبليغ پرداخت؛ و به همین دلیل مضروب و مجروح شد و شبانه به تهران گريخت و در تهران چندي با فقر و مسکنت بسر برد، و زماني که برای امرار معاش  تدريس مي کرد با آمريکاييها و بعد با انگليسي ها ارتباط يافت و به سمت معلم زبان فارسي در سفارت انگليس منصوب شد.نعیم در صبحگاه روز سه شنبه نهم جمادي الاول  سال 1334 ه.ق.، که شصت و يکسال و چند ماه از عمرش گذشته بود، چشم از جهان بر بست.

ظاهراً آنچه از نعيم باقي مانده منحصر به اشعار معدودي است که به نام " کليات نعيم " در بمبئي چاپ شده و قسمت اعظم آن منظومه " استدلاليه " است. از شعر زیر می توان به وطن پرستی نعیم پی برد.

گشت حق از تو ظاهر ای ایران، کنز مخفی عیان شد از ویران

ناز کن ناز بر همه عالم ، فخر کن فخر بر همه کیهان

دوست می دارمت که پیغمبر گفت حب الوطن من الایمان

شاید معروف ترین شعر نعیم بهاریه آن می باشد ، که به گوش قدیمی ها آشنا ست و احتمالا آن را با صدای خوانندگانی گوش کرده باشند، که در ادامه مطلب قسمتی از آن آورده شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم بهمن 1387ساعت 1:56  توسط رسول نقدعلی فروشانی  | 

 ایشان در نجف تحصیل کرده و مرحوم حاج آقا میر سید علی ایشان را مجتهدی مسلم و عالم و فاضلی عالی قدر می دانستند. به هنگام مراجعت ایشان به سده مردم تا کاروان سرای انوشیروان به استقبال وی رفتند و مسجد نوی درب سید را واقع در محله ی درب سید برای وی ساختند.

در این مسجد گاه مرحوم حاج سید محمد نقی مصطفوی نماز می خواند .اهالی محل میان جوی (مسجد ملاحیدر) از وی تقاضا نمودند که به آن جا آمده و پیش نماز آن مسجد شوند که پذیرفتند اهالی محل به خاطر عشق و علاقه ی خاص به ایشان حتی برای این عالم عالی قدر خانه ای پشت شهرداری سابق ساختند. این عالم جلیل ، به بافندگی نیز می پرداختند و جمله ای زیبا در جواب معترضین به کار وتلاش خود بیان فرمودند که : "نجف جهت رفع جهل بود و بافندگی جهت تامین معاش" ایشان کتابخانه ای بسیار ارزشمند در نجف اشرف داشتند.

در زمان ایشان طرح وزارت معارف برای استیلای روحانیت در سال1314 به تصویب هیئت وزیران وقت رسید و سرانجام طبق این طرح طلاب موظف به امتحان مطابق مقررات در موراد مشترک (علوم ادبی و تفسیر و علم الحدیث و اخلاق) و مواد اختصاصی مثل تاریخ ملل و نحل و فیزیک و هیئت و .. شدند.

در این زمان حتی مرحوم عالم گران قدر حاج آقا نورالله نیز خانه نشین شد. آقا شیخ محمد نجفی چون مجوز لازم را از نجف و تهران داشت از این موقعیت استفاده کرده و به لعن و دشنام ریاست انتظامات (بهادری) می پرداخت. پس از تاسیس موسسه ی وعظ و خطابه در سال 1315، معممین و وعاظ شهر نیز از عضویت در آن خودداری کرده که این نوعی مبارزه با دستگاه حاکم بود. ایشان در حال حاضر در قبرستان تخت فولاد (پولاد) اصفهان مدفون هستند. همچنین در سده گذر حاج محمد حسین نجفی یکی از مراکز مذهبی شهر محسوب می شود. "متوفی به سال 1375 ه.ق" روحش شاد و راهش پر رهرو  

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم بهمن 1387ساعت 11:44  توسط ناصر  | 

در اين قسمت وقسمت بعد چند مثل و باور هاي قديمي سده را براي شما ذکر مي کنيم اميدواريم که مورد توجه شما علاقه مندان سده قرار بگيرد
1-اگرکسي آب به گربه بپاشه دستش توتولي*مي زند
2-مکر زنان آخرش گريه است
3-قربون سوراخ دودکشت           قاچ زين را بگير اسب تازوني پيش کشت
4-زبان يک تکه گوشته هر طرفي خواستيش مي گرداني
5-اگر را با مکر جفت کردند   ازو حاصل برآمد کاشکي نام
6-تهمت زدن راحت است اما بايد بچسبد
7-دختر چشم بر نمي داره ولي پسر چرا
8-وقتي نوزادي پسر است رسم است که مي گويند:ماشاءالله نمک و بدانجيل داره
9-عروسي را که مادرش تعريف کند،براي آقا داييش خوبه
10-چاقو دسته خودش را نمي برد
واژه نامه
1-توتولي=تاول


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پنجم بهمن 1387ساعت 20:41  توسط محمد عموشاهی  | 

 

شاید همیشه منتظریم تا شاعری از دیار شراب و پیاله و یا از شهر سیمرغ و آب حیات پیدا شود ، دیوان اشعارش را از میان صندوقچه اسرارش بیرون آورده و سروده ای از آن را تقدیم ما کند .

اما هیچگاه انتظار نداریم که دیوان اشعار شاعری ساده و بی ریا در لا بلای قفسه های لباس فروشی اش به چشم بخورد و بتوانیم ساعتی را مهمان اشعار زیبای این شاعرسالخورده از زبان خود او باشیم .

شاعر گمنام و بی غل و غش ، مومن و متعهد و در عین حال ساده و بی ریای شهرمان ؛ سده ؛ که سالها در کنار ما بوده غافل از اینکه او شاعری خوش ذوق و با سلیقه است وسه مجموعه مدون شعری با عنوان سودای عشق ازاو منتشرشده است.

میرزا احمد معروف به احمد حراجی در سال 1311 در محله باولگان ورنوسفادران سده متولد شد نام پدرش مرشد فرج الله و مادرش سیده جهان می باشد پدرش روضه خوان و مرثیه سرای اهلبیت بود و از این جهت وی در خانواده ای مذهبی و دوستدار اهلبیت تربیت یافته و بزرگ شد و در حال حاضر با داشتن 76 سال سن به شغل لباس فروشی مشغول است.

میرزا احمد در سن 8 سالگی وارد گروههای تعزیه خوانی شد و در همان سالها تک ابیاتی می سرود و در 20 سالگی شروع به سرودن شعر نمود اما به علت نداشتن سواد و عدم رفتن به مکتب برای همیشه از خواندن و نوشتن عاجز ماند و از کتابهای نامی هیچ بهره ای نبرده و با هیچ یک از سبکهای شعری آشنائی نداشته لذا اشعارش از سبک خاصی پیروی نمی کند .

شاید برای ما تصور اینکه فردی بی سواد با استفاده از کلمات و جملات بتواند ابیاتی هم وزن و با قافیه ای گویا و پرمعنا بسراید مشکل است.

ولی این را می دانیم که برخی استعدادها و خلاقیتها ی افراد ذاتی بوده و هدیه و موهبتی الهی می باشد که خداوند در فطرت بندگان نهاده است .

              نه خواندن و نه نوشتن مراگناهی نیست                 گلم زعشق سرشتند هیچ راهی نیـست

               گـدای عشقم و در راه عشــق می پویم                 هـــزار دانه به دستــم علی علی گویم

               منم محب علــی تا که جان بود به تنم                    به غیر مدح علی کی بود مرا سخنــــم

برای مشاهده بقیه اشعار و زندگینامه روی ادامه مطلب کلیک نمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن 1387ساعت 16:10  توسط مجتبی رحیمی  | 

از شوم دیشب تا صُحبی اَمروز همچی یه کَله اومد که گفتیم بایس اُورُسیّا را وَرکشیم و طاقا را پارو کونیم .

اما کارا خدا  یه پسا آفتاب زد و برفا آب شد. بازم خدا را شکر ؛ ما که برف بازیامونا کردیم .

شالاّ صُبا ؛ پس صُبام  اقذه بیاد تا اَمسال فراوونی و نَعمت  باغ و صَحرا  را وَردارد.

ایشالّا          

 برای دیدن سایر عکس ها به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن 1387ساعت 12:7  توسط مجتبی رحیمی  | 

در ادامه قرار دادن زندگینامه بزرگان و مشاهیر سده امروز به استاد دکتر ابوالبرکات می رسیم . ایشان به جز مراتب علمی و فقهی از اخلاق و رفتار بسیار خوب و مردم پسندی برخوردار بودند. توصیه می شود این زندگینامه پر بار و مفید را از دست ندهید.

زندگینامه استاد ابوالبرکات

منبع:سایت سده

فرمت:pdf

حجم:۵۷ کیلو بایت


زندگینامه استاد ابوالبرکات

منبع:سایت سده

فرمت:rar

حجم:۵۴ کیلو بایت

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم بهمن 1387ساعت 10:54  توسط ناصر  | 

بدینوسیله از زحمات خالصانه جناب آقای علی حدادی که طی ماهها همکاری با وب سایت سده از هیچ کمکی دریغ نکرده و همواره از پست های جالب ایشان بهره مند گشتیم کمال تشکر و قدردانی را به عمل می آورم. باشد که دوباره شاهد حضور گرمابخش ایشان در وب سایت سده باشیم.

همچنین ورود جناب آقای حمیدرضا نوربخش به جمع نویسندگان وب سایت بزرگ سده را خدمت ایشان و همشهریان ورنوسفادرانی تبریک گفته، آرزو می کنیم که بتوانیم از پست ها و بخصوص عکس های ایشان در وب سایت سده استفاده ببریم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم بهمن 1387ساعت 11:50  توسط محمد جواد عموشاهی(مدیریت)  |